Kitelepítettekre emlékeztek Komáromban
A HVIM komáromi tagszervezete több helyi civil szervezettel közösen szervezte az április 12-ei megemlékezést, mely során a Meghurcoltak emlékművénél hajtottak fejet elődeink megpróbáltatásai előtt.
Ünnepi beszédében Fehér István, a szlovák állampolgárságától megfosztott gimnáziumi tanár felszólította az emlékezőket, hogy ne csak emlékezzenek, hanem emlékeztessenek is, hiszen ha valamiről nem beszélünk, az egy idő után megszűnik létezni. Családja sorsán keresztül mutatta be a hontalanság éveinek történéseit, mindazt, amiről manapság már a magyar közélet és a politikai elit is inkább hallgat. A rendezvényt Wass Albert, az Erdélyben máig üldözött szerző költeményei ékesítették, melyeket a Selye János Gimnázium és az Ipari Szakközépiskolai diákjai által megszólaltatott bús népdal követett. Az emlékmű mellett a Komáromi Szekeresgazdák Bandériuma állt díszőrséget. A meghitt megemlékezés végén a megjelent civil szervezetek elhelyezték koszorúikat az emlékműnél, melynek derékba tört kőalakjai hűen ábrázolják mindmáig, hogyan törte meg a felvidéki magyarságot ez a máig feloldatlan igazságtalanság.
A komáromi vármegyések örömmel vették tudomásul, hogy az 50-60 fős tömeg jelentős részét fiatalok képezték, gimnazisták és egyetemisták egyaránt. Bizakodva néznek a jövő felé, hiszen úgy tűnik, hogy a korábban tapasztaltakkal ellentétben már nem csak a nyugdíjasokat mozgatják meg az ehhez hasonló megemlékezések.
További képekért látogasson el galériánkba.
(HVIM Komárom)
Vélemény, hozzászólás?