Okos Márton előadása Somorján és Komáromban
Okos Márton 1988-ban menekült a román titkosszolgálatok zaklatásai elől Kalotaszentkirályról Csonkaországba, de továbbra is szívén viselte az elszakított területeken élő honfitársai sorsát, ezért figyelemfelkeltő gyalogtúrára indult Párizsba.
Mikor megtudta, hogy Párizsban egy konferencia kerül megrendezésre az elnyomott népekről a francia forradalom valamint az Emberi Jogok Nyilatkozatának kétszázadik évfordulója alkalmából, azonnal megszületett az elhatározás, hogy ott bizony fel kell szólalni az erdélyi magyar elnyomásról.
Az előadás első felében Okos Márton erről a kalandos párizsi gyalogtúráról mesélt. Említette társát Juhos Gábort, kivel közösen vágtak neki az 1700 kilométeres, 10 hetes túrának, milyen megpróbáltatásokkal kellett szembesülniük, hogyan fogadták őket a külföldi nagykövetségek, miként vélekedett az akkori politikai hatalom a tervezett útjukról. Elmesélte, hogy az osztrák és a francia vízumot még úgy ahogy sikerült kiharcolni, de Svájc az átutazásért naponta 100 frankot kért volna. Emiatt a Genfbe tervezett tiltakozásról le kellett mondaniuk, s Németország felé vették az irányt, ahol a müncheni székhelyű Szabad Európa rádiót is útjukba ejtették.
Strasbourgba érkezést követően felszólalási lehetőséget kaptak az Európa Tanács Ifjúsági Tanácsának plenáris ülésén, ahol egy kiáltványt olvastak fel az egybegyűlteknek, hogy támogassák az elnyomott erdélyi magyarságot, tegyenek a falurombolások ellen. A felszólalást követően akadtak természetesen kérdezők is, egyikük a fideszes Kakukk György volt, aki számon kérte őket, hogy “Miért hősködnek nyugaton, miért itt szervezik az “ellenállást”, meg különben is, az erdélyieket, csak az üzlet érdekli, mert ha egy magyar rendszámú gépkocsi megáll egy erdélyi faluban, azt rögtön megrohanják, van-e valami eladnivaló?!”. Kakukk demoralizáló beszéde nagy felháborodást és ellenszenvet váltott ki az ülésen résztvevők közt, majd egy holland fiatalember ki is tessékelte a teremből.
Végül sikerült épségben és időben megérkezniük Párizsba, csak hát sajnos nem sikerült elintézni a felszólalási lehetőséget, nem volt meg a megfelelő háttérlobbi, hogy részt vegyenek a konferencián. Ellenben ifj. Rajk Lászlóval, az SZDSZ egyik alapítójával, aki rész vehetett a konferencián.
Annak ellenére hogy Párizsban nem sikerült Okoséknak felszólalni, célját elérte a kezdeményezés hiszen közbeszéd témájává vált Okos Márton és Juhos Gábor gyalogtúrája, az európai közvélemény tudomást szerzett az Erdélyben uralkodó embertelen viszonyokról.
Az est hátralevő részében Vasvári Pál kalotaszegi kultuszáról beszélt az előadó. Ismertette az egybegyűltekkel milyen román ellenszélben kellett kiharcolni egy több éves koncepciós eljárás keretein belül azt, hogy egy kopjafát állíthassanak Kalotaszegen Vasvári Pál nevével.
“Ismerjük meg múltunkat, álljunk biztos lábakon, az igazságért álljunk ki, s akkor lesz esélyünk, hogy az elmúlt ezer év mellé, újabb ezer évet éljünk meg a Kárpát-medencében.” – üzenettel fejezte be Okos Márton az előadást.
(HVIM Somorja)
Vélemény, hozzászólás?