Dér Zsolt előadása Somorján és Komáromban
Ember, aki tette a kötelességét
A HVIM meghívására Dér Zsolt, a délszláv háborút megjárt hazafi látogatott el a Felvidékre. A február 21-én és 22-én Komáromban illetve Somorján tartott rövid előadássorozat nagy érdeklődés mellett zajlott.
Az előadásra ellátogatók olyan példamutató életpályával ismerkedhettek meg, amely nem ismer kompromisszumot. A hangzatos és felesleges szócséplés helyett pedig a tettek mezejére lép. Dér Zsoltot a másfél éves sorkatonaság letöltése után politikai nézetei miatt nem alkalmazta a Magyar Honvédség, ezért civil pályán helyezkedett el, s ott érte a háború kitörésének a híre.
A nagyszámú hallgatóság megismerkedhetett a délszláv háború kitöréséhez vezető folyamatokkal. Hogyan vezettek vérengzéshez Tito halálát követően Jugoszlávia belső gazdasági és etnikai problémái. A szerbek célja egy központosított szerb hatalom fenntartása volt. A tárgyalások kudarcának következményeként Horvátország elkezdetett egy önálló védelmi erőt létrehozni. Majd 1990 szeptemberében megtörténtek az első összecsapások a szerbek és horvátok között. Ezek után a szerbek úgy döntöttek, hogy megszüntetik a szlovének és horvátok addigi autonómiáját. A szerbek megtámadták Szlovéniát, 10 napot követően a háborút külföldi nyomásra felfüggesztették, így Szlovénia kivívta függetlenségét. A visszavonuló szerb csapatok viszont Horvátországban maradtak, akik ellen a horvát rendőri alakulatok, s az akkor már szerveződő Horvát Nemzeti Gárda tagjai gerilla háborút indítottak. Válaszként a Jugoszláv néphadsereg egyre nagyobb erőket tolt át Horvátországba és elkezdték felfegyverezni a szerbséget, ún. csetnik alakulatokat létrehozva.
1991-ben egyre gyakoribbá váltak a katonai, félkatonai támadások. Egyrészről támadtak a csetnikek, még a horvátok igyekeztek megvédeni az ellenőrzésük alá vont horvát településeket. Szó esett az előadáson a szerb részről elkövetett számtalan kegyetlenkedésekről, mészárlásokról is, majd Vukovár városának borzalmairól. Miután a Délszláv háború Sztálingrádja elesett a szerb csapatok Vinkovci és Szentlászló felé vették útjukat. Az előbbi település és környékének védője volt Josic Julien (Juhász József), akinek vezetése mellett a szerbek sose tudták bevenni a települést. Szentlászló ezzel szemben Horvátország második legerősebb frontjává vált. Ebbe a konfliktusba lépett be Dér Zsolt is, miután értesült a délen zajló eseményekről, hogy magát kipróbálva segítsen az elcsatolt területek magyarságán.
A lebilincselő előadás központi részeként az előadó személyes háborús tapasztalatait, történeteit kis humorral fűszerezve osztotta meg, a kalandos kiutazástól kezdődően egészen a frontharcok pokláig. Bepillantást kaphatott mindenki az önkéntes harcosok emberpróbáló, különleges életébe. Az előadás külön emléket állított az árpád-kori magyar falu, Szentlászló védőinek.
Ez az előadás is jól bizonyította azt, hogy igazi hősök nem csak a múltban voltak, hanem köztünk járnak. Olyan emberek, akik tettei és kiállása példát mutatnak mindannyiunknak az előttünk álló kihívások leküzdésében.
(HVIM Somorja)
Vélemény, hozzászólás?