Schuster Lóránt előadása Somorján
Zene, kommunizmus, „rendszerváltás”
Schuster Lóránt, a P.Mobil frontembere volt a vendége a somorjai Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Magyar Polgári Kör áprilisi nemzeti előadásának Somorján.
A magyar rockzene legendás alakja kötetlen előadásának elején arról szólt, hogy mindig szívesen jön Felvidékre, hiszen otthon érzi magát. Viszont felhívta arra a figyelmet, hogy nagyon elkeserítő a felvidéki magyarság jelenlegi helyzete, a Kárpát-medence magyarjai közül náluk a legerősebb az önfeladás. Gyakran még azon jogaikkal sem élnek, amelyek adottak számukra. Többek között ilyen a magyar iskolaválasztás vagy a magyar feliratok használata. Viszont külön hangsúlyozta, hogy akiknek nem számít magyarságuk, ehhez a közösséghez való tartozásuk, azokra nincs szükség. Kényszeríteni senkit nem lehet, hogy magyar legyen.
Az előadás során az érdeklődők megismerhették a P.Mobil életútját, amely nem kevés akadállyal volt terhes. Hiszen sem a Kádár, sem a mostani rendszer nem ölelte keblére a zenekart. Sikerük és jelentőségük mégis vitathatatlan, aminek bizonyítéka a „P.Mobil Kossuth-díja”, azaz a közönség szeretete.
Ahogy Schuster elmondta a zenekar több évtizedes múltja azt is jelenti, hogy a szocializmus összes hülyeségét végig élte. A rendszer egyik legjobb állatorvosi lova pedig a katonaság volt. Már ott rá jött, hogy a kommunisták még a saját szabályaikat sem tudják betartani, s ezt kihasználva érte el, hogy idő előtt elbocsássák a Magyar Néphadsereg állományából. Ezen kívül számtalan más érdekes, s gyakran humoros történet útján tekinthettek be a résztvevők a zenekar évtizedeit övező időszakba.
Viszont a rendszerváltás sem hozott változást, amelyet találóan egyszerűen csak bohózatnak titulált Schuster. S mindez a hazudozás a szakmájában, a rockzenében is kézzelfogható. Rengetegen, akik a kommunizmusban a rendszert szolgálva sikeresek voltak, azok közül sokan ugyanúgy vezető szerepben vannak, s jól megélnek most is. Számtalan ismert személyiség van ma is a közéletben, akik az előző érában besúgók voltak. Akik úgy élnek mintha semmi sem történt volna, még bocsánatot sem kértek. Ugyanígy van Vikidál Gyula is, a P.Mobil volt énekese, aki évekig jelentett a zenekar tagjairól. „Aki nem kér bocsánatot, annak nem is lehet megbocsátani.” – hangsúlyozta Schuster.
Ezért nagyon fontos, hogy mindenki figyeljen az érem másik oldalára, hogy az egyes művészi teljesítmény mögött milyen ember áll. Viszont a „rendszerváltás” óta egyre inkább elfelejtettünk gondolkodni, a kommunizmusban mindenki tudott olvasni a sorok között. Mára viszont a kereskedelmi csatornák agymosásának köszönhetően bármit képesek lenyomni a tömegek torkán.
A megoldás egyszerű, el kell kezdeni újra gondolkodni. „Gondolkodom, tehát vagyok” mondást úgy kellene értelmeznünk, hogy „Kételkedem, tehát vagyok” – mondta. Azaz, ne higgyünk el mindent, ami az információ rengetegből felénk árad, műveljük magunkat és tanuljunk meg eligazodni a világban. Schuster az előadást Wass Albert gondolataival zárta: „Járjatok emelt fővel őseitek földjén, mert csak emelt fővel láthatjátok meg az Istent!”
(HVIM Somorja)
Vélemény, hozzászólás?