Budapest hőseire emlékeztek Somorján
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom somorjai tagszervezete is megemlékezett a második világháború során Budapestet védő hősökről. Mindezt egy előadás keretén belül történt, ahol Retkes Tamás történész adott elő a magyar főváros ostromáról.
A rendezvény nem csupán megemlékezés volt, hanem egyben felvilágosításként szolgált, hiszen ezt a történelmi eseményt ma is számtalan tévhit és hazugság lengi körbe. A tisztánlátáshoz járult hozzá Retkes Tamás előadása, aki a „száraz tények” mellett bemutatta, hogy mik álltak az egyes események hátterében, illetve mi motiválta az egyes résztvevők cselekedeteit.
A történelmi időutazás elején a hallgatóság megismerkedhetett az előzményekkel, hogy milyen katonai, politikai és gazdasági indokok miatt vált Budapest erőddé, amelyet az utolsó tégláig védelmeznek. Majd szintén hiánypótló módón bemutatásra kerültek a szembenálló felek. Mennyire sokszínű sereg vett rész a katlan harcaiban a hivatalos szovjetforrásokkal szemben, amelyek 180 ezer német katonáról beszélnek. Holott valóságban megközelítőleg nyolcvanezres védősereg állt szemben a vörös hordával, aminek több mint fele a hazáját védő magyar volt. A német mundérban pedig Európa számtalan hazafia vett részt a harcokban, mindezt tette ideológiai meggyőződésből. Így hullott vére a németek és a magyarok mellett többek között spanyol, dán, norvég, orosz és ukrán harcosoknak a bolsevizmus elleni küzdelemben. Az előadás kitért a megszállók ismertetésére is, bemutatva a szovjet hadsereg mellett harcoló románokat is. Az előadás külön szólt a polgári lakosság helyzetéről és annak megpróbáltatásairól is. Majd az ún. „budapesti ellenállás” került terítékre, ami bizonyíthatóan nagyrészt utólagosan gyártott propaganda. Valódi partizánakciók ugyanis csekély számban voltak, ami már abból is adódik, hogy a Horthy-rendszertől kezdődően üldözték Magyarországon a baloldali elemeket.
1945. február elejére a védők már csak a várhegyet és közvetlen környékét tudják ellenőrzés alatt tartani. A felmentési kísérletek összeomlottak, egyetlen út maradt a kitörés. Ez a tett pedig példaértékű a mai ember számára is, hiszen a kitörés résztvevői a kilátástalan helyzetben sem kapituláltak, nem tették le a fegyvert, hanem az életük árán is támadtak.
Az előadás végén Retkes Tamás bemutatta a Budapest hősei című kötetét, amelyet utána dedikált is az érdeklődőknek. Ez a könyv a szépirodalom eszközével élve reális színben tünteti fel az ostrom résztvevőinek életét, ezzel állítva emléket nekik.
(HVIM Somorja)
Vélemény, hozzászólás?