A nagy család szentsége – előadás Somorján
Családjának életéről szóló vallomását rövid bemutatkozással kezdte. Felesége ápolónő, gyermekgondozó, ő maga pedig római katolikus teológus, illetve asztalos. Mikor még jegyesek voltak, négy gyermeket terveztek: egyet-egyet maguk helyett, egyet azok helyett, akiknek nem lehet, s negyediket pedig azért, hogy ne halljon ki nemzetünk.
Maga a nagycsalád működéséhez elengedhetetlen, hogy meghatározott elvekre épüljön, kialakult eszköztárra támaszkodóan, hasonlóan, mint egy egészséges mozgalom vagy épp egy ország. A család életünknek sorsszerűen vállalt elhivatottsága, valamilyen nagyobb cél érdekében. Az előadó hangsúlyozta, hogy szó sincs arról, hogy „darabra menne a dolog”, a minőség a lényeg.
Király Ignác külön kitért a hazásság sikerességéhez szükséges elvi és világnézeti alapokra. Ennek beszédes és tömör meghatározója házasság definíciója: egy nő és egy férfi életre szóló fejlődőképes szeretetszövetsége. Lényeges az értékszemlélet átadása az utódoknak, ami a minőségre való törekvés lényege. Ez pedig a segítőkészség, a barátkozás és a jószívűség hármasában foglalható össze. Mindezzel ellentétes életszemléleti felfogás uralkodik azonban a körülöttünk lévő világban, a mások feletti uralkodás, egyént előtérbe helyező önzés illetve a mások kizsákmányolása jellemző. Ebből fakad társadalmunk pusztulása, amire gyógyír a nagycsalád összetartó közössége.
Ehhez viszont megfelelő nevelési elv is szükségeltetik, ami nem más, mint a „normára szelíden való nevelés”, azaz példamutató módon átadni az eszmeiséget. Elengedhetetlen elvi alap még a rend, azaz olyan illemszabályok összessége, amelyek betartása mindenki számára kötelező. Ez szintén igaz a környezet rendbentartására is, hiszen csak így igazolható a külvilág felé a nagycsalád pozitív eszménye. Hangsúlyos elvi alap még az alkalmasság is, azaz fejlődőképesen kell értelmeznünk magunkat.
Az előadás második részében az eszköztárról esett szó, amelyek segítséggel megvalósíthatóak a fenti elvek. Ilyen a szellemi élet, amelynek érlelőnek kell lenni. A művelődés olyan formája kell törekedni, amely során akár mentális konfrontációt is vállaljuk érvek ütköztetésével annak érdekében, hogy csiszolódjunk. A másik a lelki élet, spiritualitás, azaz felállítok egy szempontrendszert, lelki tükröt, ami alapján időről-időre mérlegeljük magunkat. Harmadik eszköz a közösségi élet, azaz a jó kapcsolat ápolása közösségünk tagjaival, hiszen a család nem működhet „szólójátékosokkal”. Emellett a családnak szükséges önmagát megvédeni a külső negatív hatásoktól, amelyek rombolóan hatnak a családi fészekre. Értékvédelem a családban kiterjed annak belső intimitásának megőrzésére is.
Zárásként a család küldetéséről volt szó, amelyet Király Ignác egy fészekhez hasonlított. Mert mit tesz egy jó család? Kikölti a fiókákat, életképessé fölfejleszti, s végül kiröpteti. Ha megfárad, visszatérhet megpihenni, de minden egészséges család dolga, hogy a maga fészkét összerakja.
(HVIM Somorja)
Vélemény, hozzászólás?