Globalizáció: a nemzetek kifosztása
Háttérhatalom címet kapta a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom somorjai rendezvénysorozatának májusi előadása, amelynek előadója a neves közgazdász, Bogár László volt. Mese vagy valóság a háttérben meghúzódó, országok feletti politikai, gazdasági irányítás? Ha létezik, miből fakad hatalma, illetve mi vezérli abban, hogy teljes nemzeteket taszítson szolgasorba? Miképpen harcolhatunk a szabadságunkért egy olyan ellenség ellen, aki puszta létezését is leplezni próbálja? Ilyen és ehhez hasonló kérdések sora merült fel és kapott megválaszolást a május 30-án tartott előadáson. Azt, hogy közel sem sikerült mindenkit „nyála folyós konzum idiótává” süllyeszteni bizonyítja a nagyszámú, közel száz megjelent érdeklődő is.
Az előadás első részében Bogár László kifejtette, hogy milyen tények bizonyítják a háttérben megbúvó, a valódi irányítást birtokló struktúra meglétét. A láthatatlan globális hatalmi rendszernek három döntő fontosságú intézményi eleme van. Az első a kényszerítő hatalom, amelynek megtestesülése a multinacionális vállalatok, amelyek erőfölényükből fogva túl nagy hatalomra tesznek szert az egyes térségekben. Erre kiváló példa a Felvidék, hiszen a világon külkereskedelmi szempontból legkitettebb ország Szlovákia, a megtermelt nemzeti össztermék 97%-a exportra megy. Amit tehát szlovák gazdaságnak hívnak az valójában néhány globális vállalat lokális telephelyeinek hálózata. Ez a néhány multinacionális vállalat erőfölényéből adódóan pedig diktál a politikai eliteknek. A társadalom kiszolgáltatottá válik, függésbe kerül, ezáltal a vállalatok a lakosság kárára gazdagodhatnak.
A másik intézményi elem a figyelmeztető és fegyelmező hatalom. Ezek az olyan nagy nemzetközi intézmények, mint pl. a Nemzetközi Valutaalap IMF), a Világbank, a különböző hitelminősítő intézetek stb. Ezeknek a feladatuk, hogy a fennálló rendszert a lehető legjobbnak mutassák be, elterelve a figyelmet a gazdasági kifosztásról. Emellett ha valamelyik ország el akarna térni a diktált úttól, akkor különböző eszközökkel, mint pl. árfolyamrontás megfegyelmezhetőek az adott lokalitások a fentebb említett intézmények által.
Harmadik, s egyben legveszélyesebb az értelmező hatalom, a globális média. Olyan értelmezési keretbe helyezi a folyamatokat, hogy az átlagember ne lásson a valós folyamatok mögé. Vagy egyenesen téves következtetésre vezet, azaz az országok kifosztását fejlődésnek, felemelkedésnek állítják be. Emellett a különböző műsorok által olyan kulturális pusztítást visznek végbe, amelynek célja az emberek fogyasztóvá züllesztése, akiket csupán ösztöneik kielégítése vezet. Egy olyan embertípust „nevelnek”, aki nem gondolkodik, s készségesen kiszolgálja a rendszert.
Ha pedig egy emberi közösség elveszti a tudását, s ezzel együtt bátorságát is a cselekvésre, rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe kerül. A legfőbb veszélyforrás, hogy hosszú távon a puszta megmaradása is kérdésessé válik. Így van ez a magyarság esetében is, hiszen az elmúlt évszázadokban állandóan valamilyen birodalmi függésben éltünk. A kifosztásnak pedig csak egy látványos állomása volt Trianon, amelynél sokkal szörnyűbb események is következhetnek a jövőben – hangsúlyozta Bogár. Ugyanis a magyarság 80-as években kezdődő népességcsökkenése a jelenlegi tendenciák mellett rövid időn belül megállíthatatlanná válik.
Az előadás második felében az előadó lehetőséget adott kérdések feltevésére, amelyekre válaszolva folytatódott a téma gondolatmenete. A folytatásban sok egyéb mellett kifejtésre került még a motiváció is, hogy mi vezeti a globális intézmények mögött állókat. A szerveződési elv pedig nem más, mint a mértéktelenség. Végül szó eset arról is, hogy milyen eszközökkel lehet küzdeni a globális elnyomás ellen. Először is fontos azt megismernünk, s a tudást tovább adnunk, szélesíteni a tisztánlátók körét. Lehetőség szerint pedig minél jobban kivonni magunkat alóla pl. azáltal, hogy nem vásároljuk a termékeiket, nem vesszük igénybe szolgáltatásaikat. Hiszen azt sose feledjük, hogy ez a globális gépezet belőlünk él, mi tartjuk fenn. Ha kivonjuk magunkat ellenőrzése alól, akkor kivívhatjuk szabadságunkat.
Az előadás végén még lehetőség nyílt kötetlen beszélgetésre az előadóval, aki az érdeklődőknek dedikálta is Globális örvénylések c. legújabb könyvét.
(HVIM Somorja)
Vélemény, hozzászólás?