Idén is sikeresen lezajlott a Rongyos Gárda nap
A túrázók szeptember 20-án délelőtt Ágfalván az 1921-es nyugat-magyarországi harcok első hősi halottjának emlékművénél gyülekeztek. Közben az Emléknapra érkező, Budapestről szervezett buszt várva, a szervezők Ágfalva egy képviselőjével, Dudás Györggyel és Nagy Árpád református lelkésszel megkoszorúzták az ágfalvi temetőben lévő Baracsi sírt.
Miután begurult Ágfalvára a busz, Spaller Erika a HVIM Soproni tagszervezetének vezetője köszöntötte a résztvevőket, és az ágfalvi emlékmű megkoszorúzása után elindult a túra.
Az első megállónál Ágfalva határában, Kertész Ferenc a túra vezetője tartott rövid előadást az első és a második Ágfalvi csatáról, amiben többek között megtudhattuk, hogy épp azon a helyszínen, amelyen tartózkodtunk volt a magyarok két géppuskaállása -mindösszesen ennyi volt-, amit a harcokhoz Héjjas bosnyákjai hoztak Ágfalvára.
Tovább haladva a túrázók gyönyörködhettek a Sopron környéki természet szépségében. Következő célpont a soproni Károly-magaslatnál lévő Felkelők Emlékművének elérése volt, ahol már többen várták az erdő felől érkező emléktúrázókat.
Az Emlékműhöz érve a harkai Citera Szakkör felkészítőtanára Dudláné Budaváry Ilona és diákjainak citerajátéka köszöntötte az ünnepre és egyben emlékezésre gyűlőket.
Az ünnepségen felszólalt a HVIM egyik alelnöke, egyben felvidéki vezetője Dobay Gergely is, aki a nyugat-magyarországi példamutató harcok mellett említette a balassagyarmati cseh-kiverést, többek között a komáromi csatát és mindezek jelentőségét; felhívta a figyelmet az előttünk álló példákra, kérte a jelenlévőket, hogy vigyék tovább és majdan az Emléknapról haza, saját környezetükbe a hősök becsületes és bátor kiállásának szellemiségét!
Az ünnepségen Vida Máté a kisbéri Táncsics Mihály Gimnázium tanulója szavalta el Lendvai István: A gárda, Héjjas Ivánnak című versét.
Majd Nagy Árpád izsáki református lelkész ünnepi beszéde hangzott el, aki mondandójában feltette a kérdést: Hogy bár civil kezdeményezésként született meg a Rongyos Gárda Emléknap és kesergünk is, hogy a mindenkori kormány, miért nem áll a rendezvény mellé; de biztosak vagyunk-e abban, hogy az valóban jó lenne-e, eredményt hozna-e? Esetleg nem addig van-e biztonságban egy ilyen rendezvény, amíg alulról szervezkedik, amikor, őszinte céljai vannak, úgy mint azoknak akikre emlékezünk és akiket ünnepelünk?
Az ünnepségen felhangzott agy archív felvétel is, amin egy idős Kárpátaljai ember a Rongyosoktól tanult nótákat énekelt. Az ünnepség koszorúzással (HVIM, Izsáki Erdélyi Kör, Trianon Társaság, Sopron), majd a Szózat eléneklésével zárult.
A túrázók Harka felé vették az irányt. Egy hosszabb útszakasz után, Budaházy György tartott előadást a nyugat-magyarországi harcokban fontos szerepet játszó Budaházy Miklós életéről. Megtudhattuk, hogy Budaházy Miklós egész élete kalandos volt, bátorsággal bizonyított az első világháborúban, majd a távoli orosz hadifogságból való hazaszökésben, a Kratochvil féle harcokban, a nyugat-magyarországi felkelésben.
A túrázok továbbindultak Harka felé, a távolban látszódott a falu képe a katolikus és evangélikus templomok tornyaival.
A faluba érkezve az emlékezők megkoszorúzták (HVIM, Izsáki Erdélyi Kör, Jobbik MM) a Trianonnak és az 1921-es soproni népszavazásnak emléket állító Emlékművet.
Köszönet illeti a honvéd hagyományőrzőket: Horváth Balázst és Németh Gergelyt.
Innen már csak pár száz méterre volt a célpont, vagyis a harkai sportpálya, ahol mindenki szívesen nyúlt a hideg frissítő italokhoz és csillapította éhségét a túrázóknak járó gulyással.
A továbbiakban, a rendezvénysátorban sor került Domonkos László író előadására, aki az 1921-es harcok két alakjáról Maderspach Viktorról és Francia Kiss Mihályról tartott előadást.
Ez után a kisbéri Táncsics Mihály Gimnázium színjátszó körös tanulói adtak egy megható, színvonalas zenés-verses műsort „Mert a haza nem eladó…” címmel, amelyben magyar írok, zenészek versei és dalai csendültek fel Trianonnak és a harcoknak emléket állítva.
A délután folyamán egy kiállítást tekinthettek meg az érdeklődök, 1-2. világháborús honvéd felszerelésekről, fegyverekről.
A legkisebbek sem maradtak program nélkül, kipróbálhatták az íjászatot, népi játékokat és kézműveskedhettek is!
A nap folyamán utolsóként a Palmetta zenekar lépett színpadra kicsik és nagyok nagy örömére. Most, is mint mindig minőségi műsort láthattunk, hallhattunk, amit bizony a hangos, hosszan tartó vissza taps alá is támasztott!
A bátrabbak és kitartóak Sopron felé vették az irányt, ahol a Bohémia klubban az Oi-Kor és a Vérszerződés zenekarok koncertjeit élvezhették.
Összegezve sikeresen lezajlott a Rongyos Gárda Emléknap, idén is, töretlenül 2006 óta.
(Deres.tv nyomán)
Vélemény, hozzászólás?