A kitelepített magyarokra emlékeztek Dunaszerdahelyen
A Magyar Megmaradásért Polgári Társulás idén (április 18-án) harmadik alkalommal tartott Dunaszerdahelyen megemlékezést a felvidéki magyarok 1945 utáni kitelepítéséről.
A rendezvényt Aranyossy Szabolcs (AMM PT) nyitotta meg. Beszédében kiemelte az emlékmű fontosságát, amelynek célja, hogy örökké emlékeztessen a felvidéki magyarságot ért igazságtalanságra. Hangsúlyozta az összefogás fontosságát fajunk megmaradás érdekében. „Ez elengedhetetlen, hiszen elvesztettük reprodukciós képességünket, életterünk pedig egyre szűkül.”
A folytatásban Varga B. Tamás adott elő néhány, az alkalomhoz illő dalt, köztük a Felvidék könnyei című szerzeményét, majd Dobay Gergely következett a HVIM képviseletében. Beszédében rávilágított, hogy ez az emlékmű vádol és egyben kötelez is. Kötelez, hogy az elnyomás ellenére is büszkén valljuk magyarságunkat, ellen álljunk az asszimilációnak. Viszont vádol minden felvidéki magyart, aki önként mond le ősei örökségéről, magyar anyanyelvéről.
A rendezvény színvonalát Balogh Mari néni és Laci bácsi közös éneke, illetve előbbi megrázó szavalata emelte. Harmadik felszólaló Kopecsni Gábor, a Felföldi Baranta Szövetség elnöke volt, aki először mutatta be a nyilvánosság előtt Felvidék új zászlaját. E zászló Thököly Imre és II. Rákóczi Ferenc fejedelmek lobogóinak összevonása, s célja az identitástudat erősítése.
Ezt követően a rendezvényen résztvevő szervezetek elhelyezték az emlékmű lábánál koszorúikat. A megemlékezés nemzeti imádságunk illetve a székely himnusz eléneklésével zárult.
(Deres TV)
Vélemény, hozzászólás?