HVIM Felvidék
HVIM Felvidék
Navigation
  • Rólunk
  • Hírek
  • Galéria
  • Videók
  • Blog
    • Elfeledett költőink
    • Ex Libris
    • Felvidék, a mi otthonunk
    • Gondolatok
    • Istent szolgálva
    • Példaképeink
  • Kapcsolat
  • Támogatás – adó 2%

A pálos templomból lett szlovák nemzeti kegyhely

2016-03-05 | File under:: Felvidék, a mi otthonunk and tagged with: Isten, pálos rend, Sasvár, templom, zarándoklat

hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_01Ezúttal a Miava patak partján fekvő Sasvárra látogatunk el, a Fájdalmas Szűz búcsújáróhelyére. A katolikus olvasók számára valószínűleg nem cseng ismeretlenül ez a név, ugyanis az egykori székely határőrvidék központjának pálos temploma Magyarország és a Habsburg Monarchia egyik legjelentősebb zarándokhelye volt. A történelem viharai következtében jelenleg szlovák nemzeti kegyhely.

Az egykori Habsburg Birodalom központjában – Pozsonytól 60, Bécstől 80 km-re – található kegyhely a 18–19. században valódi birodalmi zarándokhelyként funkcionált – magyar, német, szlovák és morva zarándokok ezrei keresték fel. A trianoni gyalázatot követően viszont háttérbe szorult. Csak a fordulatot követően kezdett feléledni, immár mint szlovák nemzeti zarándokhely. Ez magával vonta a szaléziánus rend újbóli megtelepedését, valamint a templom helyreállítását és a freskók restaurálását is.

A kegyhely kialakulása szorosan összefügg a Czobor család történetével, amely a 16. század elejétől egészen 1736-ig birtokolta a sasvári uradalmat, amit ekkor Lotharingiai Ferenc vett meg, s egészen 1918-ig a Habsburg család kezében maradt. Csehszlovákia megalakulását követően 1924-ben a szaléziánus rend vette birtokba a sasvári templomot és kolostort. A kommunizmus alatt, „jó szokás szerint” laktanyaként szolgált az épület. 1991-től a szaléziánus rend Don Bosco fiúgimnáziuma működik a kolostorban.

A kegyszobor

hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_02A fából faragott, közel egy méter magas kegyszobor, pontosabban szólva dombormű a 16. századból való. A legenda szerint gróf Czobor Imre nádori helytartó felesége, Bakics Angéla (végvári kapitány, Bakics Pál leánya) 1564-ben állíttatta fogadalomból a Fájdalmas Szűz tiszteletére.

 

A Piéta-szobor a fogadalom helyszínén egy kisebb háromszögű építményben, régi magyar nevén képházban állott. A templom mellett ez ma is látható, amelyben jelenleg a kegyszobor egy népies másolata van. Később több csoda is történt a szobornál, amelyeket kivizsgálva 1732-ben Esterházy Imre, esztergomi érsek kegyhellyé nyilvánította a helyet. A képház fölé fából kápolnát építettek, később viszont a kegyszobor átkerült a pálosok által építtetett templomba.hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_03

Pálosok és a templom építése

Már 1733 tavaszán a pálos szerzetesek vették gondozásukba a kegyhelyet, akik tevékenyen részt vettek a környék 18. századi katolikus restaurációjában is. 1736-ban láttak neki a kéttornyú templom és a kolostor építésének, aminek költségeit jelentős részben Esterházy Imre (pálos szerzetes, esztergomi érsek) és az uralkodópár adományai fedezték. 1762. augusztus 12-én kerülhetett sor a felszentelésre, amit a kegyszobor ünnepélyes átvitele követett. A kolostor épülete és a templomtornyok 1776-ra készültek el, utóbbiakat a kegyszobor 300. jubileuma idején megmagasítottak. Sajnálatos módon 10 évvel az építkezés befejezése után II. József a pálosok rendjét is feloszlatta.

A templom gazdagsága

A templom a barokk építészet hagyományaihoz igazodik: kéttornyos homlokzat, egyhajós, kápolnasoros, kereszthajó nélküli hosszanti tér.

Monumentális méreteivel mégis kiemelkedik hazánk korabeli zarándoktemplomai közül. Lenyűgöző látványt nyújt az egységes belső tér, a hajó a szentéllyel együtt 62 m hosszú, 13 m széles és 25 m magas. A belső dekoráció kialakításában a kor legrangosabb művészei vettek részt. A mennyezetképek a lotaringiai származású bécsi architektúrafestő és dekoratőr Jean-Joseph Chamant keze nyomát dicséri. A hajó boltozatának freskói 1756-ra készültek el.

hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_04   hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_05

hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_06A szentélytől kifelé haladva láthatjuk előbb az Atyát, mint a világ teremtőjét és urát. Ezt követi Krisztus kínszenvedésének eszközei, köztük a Szent Kereszt diadalának az ábrázolása. A középső boltszakaszt festett látszatkupola díszíti. A kompozíciót az Egyház (az Eukarisztia) allegóriája, majd mennyei látomásként zenélő angyalkórus zárja.

 

A freskók után érdemes a mellékoltárokat is végig nézni, amelyek a boltozat befejezését követően készültek. Elsőként a két középső, azaz a Remete Szent Pál- és a Nepomuki Szent János-kápolna oltárai készültek el.

Ezek közül a magyar szívnek legkedvesebb az előbbi, amelynek oltárképe a pálos rend védőszentjének megdicsőülését ábrázolja. A kép alsó részében a magyar címer látható, még tőle balra Hungária allegorikus alakja, aki párnán tartja a Szent Koronát. Ez jelképezi Magyarország és a magyar alapítású pálos rend hódolatát a szent előtt.

hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_10   hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_07

 

A bejárat felé haladva jutunk el az eredetileg Szent Ágoston, ma Szent Anna oltárhoz. Itt látható az érsekújvári magyar zarándokok által 1930-ban elhelyezett szobor is, amelyet zarándoklásuk 120. évfordulója alkalmából hoztak Sasvárra.
Ennek az a története, hogy 1810-ben tűzvész pusztított Érsekújváron, elpusztult több, mint 200 ház, a város valamennyi középülete és temploma. Ezt követően Érsekújvár plébánosa fogadalmat tett, hogy minden évben elzarándokolnak Sasvárra.

 

hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_11A főoltárt Mária Terézia személyes megbízására az udvari főépítész Nicoluas Pacassi tervezte, aki ekkoriban több helyen is dolgozott a Magyar Királyság területén, többek között a pozsonyi vár átalakításán is.

 

Később a királynő kérésére átalakították, Franz Anton Hillebrandt tervei alapján bizonyos elemekkel bővítették a főoltárt. Ekkor került az oltárfalra a kereszt a lepellel, valamint az oltár jobb és bal oldalára az Evangélista Szent János és Mária Magdolna szobrai. Az így kialakított kompozíció Krisztus siratásának jelenetét hangsúlyozza ki, amelynek középpontjában a kegyszobor található, Szűz Mária karjaiban a keresztről levett Jézussal.

hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_12   hvim_somorja_FAMO_sasvari_palos_templom_13



A templom díszítésének utolsó fázisaként, a szószék, a templom orgonája és az orgonakarzat mellvédje készült el, amelyen Mária életének jelenetei láthatóak. Ha pedig átsétálunk a templomból a kolostor folyosójára, ott találjuk Czobor Imre egész alakos, vörös márvány sírkövét. Mint egy mementó áll őrt, s várja, hogy egykori uradalma ismét régi fényében ragyogjon.

(Pertum)

Forrás: www.somorja.hu

Kapcsolódó bejegyzések

Did you like this article? Share it with your friends!

Tweet

Written by Nyugti

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

Tagszervezetek

  • HVIM Somorja
  • HVIM Komárom
  • HVIM Szenc-Galánta
  • HVIM Kassa

Friss blogbejegyzések…

  • Akik már nem öregszenek meg
  • Kihallgatás
  • A nagy füzet
  • Nem hiába haltatok meg!
  • Szomolai Tibor: A klán

Galériánkból...

IMG_3259
13
2012-09
01
04
05
1
2
IMG_3245

RSS Szentkoronarádió hírfolyam

  • Hideg, precíz kivégzés helyett tíz perces vérfürdő útján gyilkolták meg a cári családot a bolsevikok (+18)
  • TL nem hagyta szó nélkül, hogy Pörzse Sándor butának nevezte a magyarokat
  • Gábriel arkangyal segedelmével érkezik a márciusi Duo Gladii
  • Fokozódik a fehérellenes rasszizmus és a heteroszexuálisok elleni gyűlölet az USA-ban
  • Rendőrautóba hajtottak a debreceni katalizátortolvaj cigányok, hogy mentsék a bőrüket
  • Több nemzeti oldali szervezet bojkottra szólít fel az LMBTQP lobbit támogató cégekkel szemben
  • Szijjártó ismételten a cionista lobbit védte az ENSZ-nél
  • Negyven éve történt az antidemokratikus fordulat kísérlete Spanyolországban
  • Az Egyház megkísértése
  • A túlzó korlátozások betartatása elvonja a rendőröket onnan, ahol valóban szükség lenne rájuk
11242171_931981713499681_346983356_o szkr-300x108 11242171_931981713499681_346983356_o

10629580_10152147467941910_2178350176194416992_n Capture Capture oie_transparent oie_transparent oie_transparent bs oie_transparent

© 2021 HVIM Felvidék