Boldog Batthyány-Strattmann László tisztelete Felvidéken

A felbári Szent István templom
„Kérő népét mi Urunk majd meghallgatja: Földerülhet magyaroknak fényes napja.
Boldog László! Attól fogva
Még közelebb hozzánk lelkünk Megváltója!”
A szegények orvosaként ismert, Boldog Batthyány-Strattmann Lászlót sok helyen tisztelik szerte a Kárpát-medencében. Több mint tíz éve rendszeresen megemlékeznek a magyar szentéletű orvosról a felső-csallóközi Felbáron is, a római katolikus plébánia szervezésében. A korábbi felbári plébános, Dr. Karaffa János karolta fel Batthyány-Strattmann László tiszteletét, ezáltal példaképet is állított a falu lakosai elé, ami erősíti a hitet és a nemzeti öntudatot egyaránt.
A Batthyány család birtokába 1882-ben került a felbári kastély, ezután László gyermekkorában a nyári szüneteket töltötte a községben. A csallóközi település így büszkén magáénak vallja a boldoggá avatott herceget. A helyi hívek plébánosuk kezdeményezésére az ezredfordulón emléktáblát helyeztek el a templom falán.

Emléktábla boldog Batthyány-Strattmann László tiszteletére

Ünnepi szentmise 2016-ban
Ezután három évvel a felbári magyar alapiskola felvette Batthyány-Strattmann László nevét. 2005-ben pedig hazatért a szentéletű orvos, hiszen boldoggá avatásának második évfordulóján ünnepélyes keretek között helyezte el Dr. Márfi Gyula veszprémi érsek Boldog Batthyány-Strattmann László ereklyéjét a felbári Szent István király tiszteletére szentelt templomban.
Azóta is folyamatosan minden évben emléknapot tartanak a községben a magyar boldog tiszteletére. Ilyenkor a helyieken kívül Csallóköz minden irányából érkeznek zarándokok az ünnepségre. Idén január 24-én került megrendezésre, amelynek főcelebránsa Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök volt. Az ünnepségre érkezőket gazdag program várta: a litániát követően az Isteni irgalmasság rózsafüzére következett, majd esti dicséretet és ájtatosságot tartottak Boldog Battyhány-Strattmann László tiszteletére. Ezt követte az ünnepi szentmise, amire megtelt a felbári templom. Zárasképpen koszorúkat helyeztek el az emléktáblánál.
Dr. Batthyány-Strattmann László (1870–1931) élete:

A felbári boldog Batthyány-Strattmann László oltár
Batthyány-Strattmann László Antal János Lajos magyar főnemesi család sarja. Gyermekkorától a jezsuitáknál nevelkedett, majd 1900-ban orvosi diplomát szerzett. Orvosi pályáját sebészként kezdte meg. Később a köpcsényi kastélya mellett kórházat alakított ki. A trianoni békediktátum után Ausztriához került ezen birtoka, így családjával a körmendi kastélyába költözött, ahol újabb kórházat létesített, amit kora legmodernebb gyógyászati eszközeivel szerelt föl. Kórházaiban sebészként főleg szemműtéteket végzett. A szegényeket ingyen kezelte, a betegellátás mellett pedig egyéb módon is támogatta a rászorulókat. A nagy háború idején a bevonult köpcsényi orvos teendőit is ellátta. Legfőbb segítsége felesége volt, akivel közösen 11 gyermeket neveltek fel. A szentéletű orvos a lelkiekre is ügyelt, 1907-től haláláig naponta elimádkozta Szűz Mária kis zsolozsmáját, családjával együtt szentmisét hallgatott, este rózsafüzért imádkozott.
Már másfél évtizeddel a halála után elindították boldoggá avatási ügyét, de a kommunizmus ideje alatt a folyamat megtorpant, csak 1987-től folytatódott tovább. Ennek eredményeképpen Batthyány-Strattmann Lászlót 2003. március 23-án II. János Pál pápa boldoggá avatta.
(Pertum)
Vélemény, hozzászólás?