HVIM Felvidék
HVIM Felvidék
Navigation
  • Rólunk
  • Hírek
  • Galéria
  • Videók
  • Blog
    • Elfeledett költőink
    • Ex Libris
    • Felvidék, a mi otthonunk
    • Gondolatok
    • Istent szolgálva
    • Példaképeink
  • Kapcsolat
  • Támogatás – adó 2%

Nyitra vidéke március 15. szellemében

2016-04-03 | File under:: Felvidék, a mi otthonunk and tagged with: branyiszkói hágó, Erdősi Imre, Esterházy János, március 15., Nyitra, Nyitraújlak, pusztítás, temető

Miközben a feleségemmel azt szemezgettem, hogy idén a Felvidéken hol és milyen megemlékezéseket tartanak március 15-e kapcsán, egyből arra jutottunk, hogy idén Nyitrára kell mennünk. Szerettünk volna a jelenleg szórványban élőkkel közösen fejet hajtani a 48/49-es hősök előtt. Már délelőtt útnak indultunk, hogy jóval a megemlékezés kezdete előtt a helyszínre, a nyitrai városi temetőbe érjünk, így alkalom nyílt arra, hogy ott jobban körül nézzünk.

hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_01Külön öröm volt számomra, hogy ott beszélhettem egy helyi magyarral, aki 1943 óta lakik az egykori vármegye székhelyen. Ő elmesélte, hogy nem is olyan régen, „ebben a sorban is (mutatva a mögöttünk lévő részre, ahol ma már szinte csak szlovák sírok találhatóak) mind magyar feliratú sír volt. A talapzat még a régi, de a márványt lecserélték”. Azt csinálják, nagyon gyakran látni, hogy ahol magyar felirat van, akkor fogják az egész oszlopot, megfordítják a fal felé, s a hátára írják már a saját szlovák neveiket – mondta az idős úr. A beszélgetés során azt is elmesélte, hogy amikor fiatal volt, 50-60 évvel ezelőtt, ha végig ment a város főutcáján, mindenhonnan magyarul köszöntek rá, ha ma végig megy, nem köszön rá senki anyanyelvén. „Az öregek még értenek, de a fiatalok nem beszélnek magyarul.”

Itt érdemes megjegyezni, hogy a monarchia fennállásának utolsó összeírásakor a város közel két harmada vallotta magát magyarnak. Emellett jelentős német lakossága volt, a többi pedig egyéb nemzetiségű volt a ma „nagy szlovák városban”.

Törvényesített történelempusztítás
hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_02
A közel két órás sétánk során, amit a városi temetőben tettünk, mi is tapasztaltuk az idős úr által elmondottakat. Nagyon kettős érzés volt bennem a sírok között járva. Egyrészt örömmel töltött el minden egyes magyar név olvasása. Másrészt erősen látszik a pusztítás is. Kevés az eredeti formájában meglévő magyar sír. Azt fontos tudni, hogy egy-egy sírhely itt nagyon gyakran teljes családok temetkezésére szolgált.

Gyakori, hogy egy-egy család utódai elszlovákosodtak, így a sírhely megmaradt eredeti formájában, de az új nevek már szlovákul kerültek felírásra. Szintén az elszlovákosodás bizonyítéka, hogy egy régi sírkő lecserélése után a korábban magyarul írt nevek is szlovákul kerülnek újra felírásra.

hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_03
Amennyiben a sír bérleti díját az utódok nem fizetik, akkor az adott sírt bárki bérbe veheti! Így számtalan esetben őseink nyughelye idegen szlovákok kezébe került, akik jobb esetben megtartották a régi sírfeliratokat (pl. ha értékes sírkőről van szó). Ilyenkor még az mondható jónak, ha a sírkő üres felületére helyezik az új feliratokat. Viszont gyakran a régi neveket igyekeznek eltüntetni. Helyenként lecsiszolták azokat, máshol a sírkőre új márványt helyeztek a régi nevek fölé. A baloldali képen látszik a csiszolás durva nyoma, már csak az olvasható magyarul, hogy itt nyugszik. A másik esetben alul még olvasható egy magyar név, de a többit eltakarja az új márványtábla.

Végül egy példa arra, amiről a nyitrai úr is mesélt, hogy az értékes márvány sírkövet megtartják az új tulajdonosok, „csupán” megfordítják azt. Így az egyik oldalán a magyar, a másikon már a szlovák elhunytak nevei olvashatóak.
Viszont mindezek ellenére ma is sok híres nyitrai magyar sírhelye látható a városi temetőben. Ezért egy másik részt annak szentelek majd, hogy azokat bemutassam.

hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_04


Erdősi Imre, a branyiszkói hős

hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_06A szabadságharcra való megemlékezés fél kettő után vette kezdetét a kegyes-tanítórendiek sírboltjánál. Az ünnepi beszédet Sági József tartotta, aki bemutatta Erdősi Imre honvédpapnak, a város szülöttjének példaértékű életét.

Az Ausztriából származó család sarjaként, Poleszni Imre néven látta meg a napvilágot (később azt Erdősire változtatta) az egykori vármegye székhelyen. Fiatalon hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_05belépett a piarista rendbe. A hittudományi tanfolyamot sikeresen elvégezte, majd 1840-ben áldozó pappá szentelték. Selmecbányán kezdett tanítani, ott érte a szabadságharc híre is. Guyon Richárd hadtestéhez csatlakozott, mint tábori pap. A branyiszkói hős jelzőt sem érdemtelenül szerezte. A Kassa felé vezető átjárót Deym tábornok zárta el, ami azt a veszélyt hordozta magával, hogy Görgei seregét körbezárják. A felmentés érdekében a több mint kétszeres túlerővel szemben Guyon vezetésével indult támadás 1849. február 5-én. A rohamra induló magyar honvédcsapatok azonban megtorpantak, ekkor lépett elő Erdősi Imre kezében a feszülettel. Halálmegvetéssel indult rohamra, a keresztet az ellenség közé hajította, oda kiáltva a honvédeknek: „Ti ott hagynátok az ellenség kezében Isteneteket?” Erre azok ellenállhatatlanul hatoltak előre és foglalták el a branyiszkói hágót.

A szabadságharc leverés után üldözték, de később folytathatta tanári pályáját. Halála előtt visszatért szülővárosába, ahol most is nyugszik. Emlékét szülőháza falán is őrizte egy tábla az alábbi felirattal:

ITT SZÜLETETT 1814. NOV. 4.
A BRANYISZKÓI HŐS PAP
HARC RIADALMA KÖZÖTT LEGELŐL
JÁRT Ő A KERESZTTEL,
HŐSI NEVÉNÉL, Ó HONFI !
SZOLGÁLT ISTENNEK S CSATASÍKON
KÜZDVE HONÁNAK;
MEGKOSZORÚZTA NEVÉT HÁLA
ERDŐSI IMRE
EMELJ KALAPOT.
S IGAZ KEGYELET.
1894. MÁRCIUS 15.
hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_07

Esterházy János, a magyar mártír

Erdősi Imre sírhelyének megkoszorúzása után a megemlékezőkkel együtt átvonultunk Nyitraújlakra. Az 1848/49-es hősök előtti tisztelgést összekötötték az Esterházy János születésének és halálának évfordulójára való megemlékezéssel. Ennek helyszíne pedig a mártír politikus szülőfalujában, annak jelképes sírkeresztjénél volt.

hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_08   hvim_somorja_FAMO_20160313_nyitrai_temeto_nyitraujlak_09

Az első bécsi döntés után is az elszakított területen maradó magyarokat képviselő politikus emlékét 2011 óta háromnyelvű (szlovák-magyar-lengyel) emléktábla is őrzi, amely a község katolikus templomában található. A megemlékezés magyar szentmisével ért véget. Érdemes megjegyezni azt, hogy Nyitraújlak ma már teljesen szlovák település, ahol a II. világháború óta nincs magyar nyelvű szentmise, csupán az emléktábla avatás óta van a megemlékezés keretén belül.

(Pertum)

Kapcsolódó bejegyzések

Did you like this article? Share it with your friends!

Tweet

Written by Nyugti

Vélemény, hozzászólás? Kilépés a válaszból

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..

Tagszervezetek

  • HVIM Somorja
  • HVIM Komárom
  • HVIM Szenc-Galánta
  • HVIM Kassa

Friss blogbejegyzések…

  • Akik már nem öregszenek meg
  • Kihallgatás
  • A nagy füzet
  • Nem hiába haltatok meg!
  • Szomolai Tibor: A klán

Galériánkból...

20150418_Megemlekezes_45
IMG_3293
20150418_Megemlekezes_35
2
2012-02
6
06
1 (1)
2011-06

RSS Szentkoronarádió hírfolyam

  • Bogár László: Lehet-e más a politika? És ha igen, miért nem
  • Bezzegnyugaton gyermekműsorban “tanítják”, hogy 100 nem létezik
  • A Háttér Társaság feloszlatását kezdeményezte Gaudi és Barcsa-Turner a gyanúsítotti kihallgatáson
  • A boldogtalan ember kora – Mi is az a minőségi éhezés?
  • Ismételten civileket bombázott Izrael
  • Mátyás király csontjai hamarosan azonosíthatóvá válhatnak
  • Ők állnak a Hundub mögött – TL vlog
  • A tolerancia és a szeretet valódi keresztényi értelmezése
  • 11. alkalommal sem maradhatott el a Legbátrabb Város Emléktúra
  • Áram nélkül maradtak a tassi lakásfoglalók – Ismét segített a MÖM az elbitorolt ház tulajdonosának
11242171_931981713499681_346983356_o szkr-300x108 11242171_931981713499681_346983356_o

10629580_10152147467941910_2178350176194416992_n Capture Capture oie_transparent oie_transparent oie_transparent bs oie_transparent

© 2021 HVIM Felvidék