Véres május 1. megemlékezés Komáromban
A 97. évfordulón a komáromi római katolikus temetőben emlékeztek meg az egykori áttörés áldozatairól. Az Egy Jobb Komáromért PT és az Endresz Csoport által szervezett megemlékezésen Dr. Csere Péter mondott beszédet.
1919. január 9-én a csehszlovák hadsereg elfoglalta Komáromot, így a város idegen elnyomás alá került. Kijárási tilalmat rendeltek el, mely tovább fokozta a feszültséget. Május elsején hajnalban győri, komáromi, tatai és tatabányai önkéntesek, munkás milicisták a vasúti hídon keresztül megrohamozták az északi partot azzal a céllal, hogy kiűzzék onnan a megszálló légiósokat. Sajnos a csehek számított a támadásra, így előre kiépített géppuskafészkeikből gyilkos össztüzet szórtak az előrenyomuló önkéntesekre. A felszabadítóknak először sikerült elfoglalniuk az Erzsébet-szigetet, ám a további előrenyomulás egyre lassabban ment. A gázgyár magasságáig jutottak, amikor a csehek erősítést kaptak Érsekújvárból, amit vasúton egyenesen a vasúti hídhoz szállítottak. Ekkor már a visszavonulási útvonal is el lett zárva, így a szigetre hátráló csapatok csónakokkal és úszva próbáltak átjutni a Dunán. A legtöbbjükkel a cseh puskák tüze vagy a Duna folyama végzett. Az elrejtőzött felkelőket még napokig keresték a városban, ahol statáriumot hirdettek. Akit az utcán találtak, azt rögtön lelőtték, köztük egy 12 éves fiút is.
Az elesett 121 katona és munkás nagy részét, 102 embert a római katolikus temetőben egy tömegsírba temették. Az ő személyazonosságukat még a hozzátartozók és az orvosok sem tudták beazonosítani, ugyanis a cseh légiósok bestiális módon halálra kínozták az elfogottakat, testüket megcsonkították. Ezért ez a nap véres május elsejeként él azóta is Komárom lakosságának tudatában.
A hős felkelők emlékét ápolnunk büszke kötelességünk, hiszen Komárom környékének lakossága a balassagyarmati és a nyugat-magyarországi felkelőkhöz hasonlóan mindent megtett, hogy lemossa a trianoni gyalázatot. Bár a bátor komáromi felkelők vállalkozása kudarcba fulladt, emlékük örökké példát mutat számunkra.
A vármegyések számára mindig is kiemelt emlékhely az elesettek tömegsírja, azt évente többször is takarítják, ahogy tettek az idei megemlékezés előtt is.
(HVIM Komárom)
Vélemény, hozzászólás?