Szent Mihály arkangyal
Szeptember 29-e Szent Mihály, Szent Gábriel és Szent Rafael főangyalok ünnepe.
Szent Mihály az angyalok fejedelme, a mennyei seregek parancsolója, a lelkek őre és a lázadó lelkek legyőzője. A végítéletnél ő teszi mérlegre az emberi lelket, és aki könnyűnek találtatik, annak az örök kárhozat jut osztályrészül. Ugyanakkor egyben ő az ősi, szellemi harcoknak győzedelmes angyala is. Annak az égben kezdődő s a világtörténelemben tovább folytatódó harcnak diadalmas bajnoka, amely a legnagyobb angyal, Lucifer ellen zajlott. Lucifer azt hitte, hogy Istenné válhat, Mihály pedig szabad akaratából, alázattal hajolt meg az Úr végtelen nagysága előtt.
Szent Mihály napjával kezdődik a kisfarsang időszaka, ami egészen Katalin napjáig tart. Ez, az adventet megelőző időszak – a farsanghoz hasonlóan – vidám, zajos ünnepléssel, lakodalmakkal, szüreti mulatságokkal van tarkítva. A paraszti világban a gazdasági év egyik fordulópontja volt, hiszen a pásztorokat ekkor számoltatták el, ekkor hajtották vissza a jószágokat, vagy épp szegődhettek új gazdához. Az asszonyoknak viszont dologtiltó nap volt, nekik nem volt szabad mosni. A nyári földmunkák lezárását követő időszak alatt került sor a kukoricatörésre, tollfosztásra, káposztavágásra vagy épp a házak tatarozására. Ez az időszak egyben felkészülés a télre, illetve az adventi meghitt nyugalomra.
Az ősz beköszöntével a népi megfigyelések időjárásjósló szerepet is tulajdonítottak e ünnepnapnak. Az Ipoly mentén úgy tartották, ha a fecskék Szent Mihályig még nem mentek el, akkor hosszú őszre lehet számítani. A pereszlényiek kemény telet jósoltak, ha Mihály napján dörög. Egyházasbáston azt gondolták, ha Szent Mihály lova deres, behozza a telet.
Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben; a sátán gonosz kísértései ellen légy oltalmunk! Esedezve kérjük: „Parancsoljon neki az Isten!” Te pedig, mennyei seregek vezére, a sátánt és a többi gonosz szellemet, akik a lelkek vesztére körüljárnak a világban, Isten erejével taszítsd vissza a kárhozat helyére! Amen!
(ChVRI)
Vélemény, hozzászólás?