Kétnyelvűség Felvidéken: kérjetek, és megadatik?
Dr. Morvai Krisztina és Dr. Gaudi-Nagy Tamás novemberi felvidéki útjának egyik tapasztalata, hogy törvény biztosította jogaink érvényesítésének legnagyobb akadályai Felvidéken sok esetben mi magunk vagyunk. A jogvédők több ízben is rákérdeztek, hogy mi állja útját a magyar nyelv használatának a közintézményekben. A kapott válasz egyszerre lehangoló, ugyanakkor tettekre sarkalló: „ezt ez idáig senki sem kérte”.
Az első „tapogatózó” lépést megtörtént: december közepén összesen 516 önkormányzatnak lett kiküldve a Magyar Polgári Kör, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom és a Somorja Hangja által jegyzett elektronikus levél. Ebben – hivatkozva a szlovák törvények, az alkotmány, valamint a nemzetközi szerződések által biztosított jogokra – arra szólítják fel az érintett önkormányzatokat, hogy jövő év januárjától magyar nyelven is tegyék elérhetővé a közérdekű (a levélben részletesen is felsorolt) információkat a település önkormányzata által üzemeltetett weboldalon, az e-Governmente rendszerükben, és biztosítsák az egyéb nyelvhasználati jogokat az önkormányzat területén.
Jellemző módon azonban eddig mindössze 4 válasz érkezett, ebből egyetlen egy korrekt, 49 cím viszont nem is működött. Mindezt akkor, amikor a szlovák kormány e-közigazgatásról, az elektronikus kapcsolattartás és ügyintézés szorgalmazásáról ábrándozik… Mindenesetre az összes érintett település számára a héten postán is fel lettek adva a dokumentumok. Ahogy a fotón is látszik, nem kis mennyiségről van szó.
Meglehetősen alaposan „gondozott” felszólító levélről van egyébként szó, amely összefoglalja azokat a vonatkozó jogszabályhelyeket, amelyek a nyelvhasználati jogot garantálják – s egyben az önkormányzat felé kötelezettségként előírják. Ott találjuk például azt a figyelmeztetést is, hogy a kisebbségi nyelvek használatáról szóló törvény rendelkezése szerint közigazgatási szabálysértést követ el (és ezért 50-től 2500 euróig terjedő bírsággal sújtható) az önkormányzat, amennyiben – egyebek mellett – „nem teszi lehetővé a magyar nemzeti kisebbséghez tartozó állampolgárának a magyarul történő kommunikációt a szóbeli és írásbeli érintkezés során, vagy erről nem tájékoztatja”.
PDF formátumban a kérelem itt, a nyílt levél pedig itt érhető el.
Forrás: HVIM, MPK, felvidek.ma, tenyek.sk
Vélemény, hozzászólás?