Urunk megjelenésének ünnepe
A három napkeleti bölcs minden léptét kételyek szegélyezték azon az embertpróbálóan hosszú és fárasztó úton, melynek végén palotát kerestek, de csak egy istállóhoz vezetett. Nem pusztán a kiválasztott nép királyának jöttek hódolni. Ők a mindenség Üdvözítője előtt fejezték ki imádatukat. Ma ünnepeljük az Úr szeretetének és egyetemes üdvözítésének a megjelenését. Isten szeretete nem csak néhány kiválasztottnak szól, hanem Isten mindenki számára nyújtja azt.

A vízkereszt a zárja le a karácsonyi ünnepkört, és indítja el a farsangi időszakot. Idén a farsang utolsó napja február 28.
A szentmisén sor kerül a vízszentelésre. Szokássá vált a szentelt víz hazavitele, amelynek gyógyító és rontást űző hatást tulajdonítottak. Ipoly és Nyitra vidékén a ház padlójára is locsoltak az újonnan szentelt vízből.
Jeles néphagyományaink közé tartozik a házszentelés, melyet a pap végzett. Ez az egész Kárpát-medencében bevett szokás volt. A ház ajtaja fölé a C+M+B betűket és az évszámot rajzolták, amely egy latin fohász rövidítése („Krisztus áldja meg ezt a hajlékot!“). Később a magyar hagyományba tévesen a háromkirályok nevének kezdőbetűit azonosították vele, és G+M+B vált belőle.
Vízkereszt része a háromkirályok járása, a kántálás vagy a csillagének, melyben a falu gyermekei előre betanult játékkal megelevenítették a három bölcs látogatását.
Forrás: somorja.hu
Vélemény, hozzászólás?