Magyar virtus Felvidéken
Újra szablyák csattogásától lesz hangos Felvidék. A fegyver, amely megszerezte és egy évezreden keresztül meg is tartotta e földet, most újra visszatér tájainkra, hogy erős kezek markolják. Miután Magyarországon reneszánszát éli a szablyavívás, csak idő kérdése volt, mikor indul el a felvidéki képzés is. Már csak pár vállalkozó kedvű férfi kellett, akik előlépnek és magukra vállalják egy vívóiskola megalapítását. Birkus Péter és Somogyi Előd személyében tisztelhetjük e nemes ügy felkarolóit. A csallóközaranyosi Somogyi Elődöt kérdeztük a szablyavívásról.
Mikorra datálható az európai szablyavívás kialakulása?
Magát a szablyát Belső-Ázsiából mi magyarok hoztuk be és terjesztettük el Európában. Neve a szab alapszavunkból származik, amely Európa összes országában elterjedt, lásd német säbel, angol sabre, lengyel szabla stb. Azaz honfoglalásunk koráig visszavezethető ez a harci művészet.
Miben különbözik a többi vívástól, pl. a karddal vívástól?
A szablya egy egykezes fegyver, íve miatt rendkívül veszedelmes vágó sebek okozására alkalmas. A lendítő és körkörös vágások miatt gyors és hatékony fegyver, nem véletlenül terjedt el egész Európában a 17. századra.
Mitől magyar ez a típusú vívás?
Ez egy eredeti magyar harcművészet. A nyugatiak úgy tudták rólunk, hogy karddal születünk és karddal temetnek el minket. Báró Wesselényi Miklós ezt írta ez ügyben: „Egy nemzetnek sem lenne illőbb és szükségesebb a kardját jól forgatni, mint a magyarnak, mert ami, és amije van, azt ennek köszönheti!”
Milyen jelleme van egy vívó férfinak?
Borsody László szerint a vívás a lehető legjobb irányba fejleszti egy ember jellemét. Én, amikor ezt a kérdést meghallom, Zirczi jut eszembe, aki, amikor az orosz túlerő ellen menekülni kellett volna, csak bevitte egy faluba a katonáit, akik miután látták az asszonyokat és gyermekeket, szó nélkül a kardjukkal kezdtek árkot ásni, hogy legalább egy kis időt nyerjenek azoknak a szerencsétleneknek. Életüket adták azon a napon eme kis falu mellett, amit talán nem is ismertek, de hazájuk volt. Ilyen volt egy magyar katonavívó jelleme.
Hol ismerkedhetnek meg az érdeklődők ezzel a sporttal?
Ez a sport jelenleg Magyarország nagyobb városaiban már tanulható, Lengyelországban, Litvániában, Lettországban, Romániában is vannak iskolák. Ez lesz az első iskola, ami Szlovákia területén nyílik. Megnyitó óránk bemutatóval és tagfelvétellel egybekötve 2017.09.21-én, csütörtökön 19:30 órai kezdettel Révkomárom városában az Eötvös Utcai Alapiskola nagy tornatermében tartjuk. Órák ebben az időpontban heti rendszerességgel lesznek. Minden érdeklődőt sok szeretettel várunk!
Olvasóink ne feledjék: A sport mindig honvédelem!
Vélemény, hozzászólás?