Nem hiába haltatok meg!
Tercsi naplója 1956-ból egy végtelenül könnyed és légies olvasmány a XX. századi magyar történelem egyik legnagyobb vérzivataráról.
Egy 14 éves leányzó, Németh Terézia naplója hiteles forrásként, ugyanakkor éterien törékeny finomsággal meséli el az 56-os forradalom és szabadságharc lefolyásának napjait. A napló nem pusztán a budapesti eseményekről tudósít, hiánypótló képet alkot a háttérország rezdüléseiről, a fővároson túli megmozdulásokról, a szerveződő vidék akcióiról. A hétköznapi életet megtörő forradalmi események által megélt érzelmek, indulatok és gondolatok tükröződnek vissza a napló lapjairól, melyet évtizedekig egy padlás gerendájára szögezve kellett rejtegetni.
A bűbájos hangvétel mögött egy kemény, karakán, komoly személyiség alakja rajzolódik ki. A napló az apró-cseprő hétköznapiságon túlmenően sugározza a határozott értékrendet, a hősies pátoszt és egyben a könnyfakasztó humort. Az 1956. szeptember 1-től 1957. március 12-ig tartó jegyzetek visszatükrözik a néplélek elnyomást nem tűrő hevességét, a sziporkázóan szellemes viccekbe öltöztetett szovjetellenességet vagy a megtorlás mindennapjait átélő döbbent keserűséget.
A roppant igényes kiadású könyv kézzel tapinthatóvá varázsolja a forradalom hangulatát. A napló bejegyzéseit korabeli képek és történelmi magyarázatok színesítik, így kalauzolva el az olvasót a mesévé vált valóságos események közé. A szórakoztató, gördülékeny és olvasmányos stílusa miatt ezt a kordokumentumot bátran ajánljuk az iskoláskorú diákoktól kezdődően egészen a nyugdíjkorhatár betöltésén túl is mindenki számára.
Vélemény, hozzászólás?