Célkeresztben a kétnyelvű feliratok
Pontosabban azok hiánya. A hétvégén 150 felvidéki településen ellenőriztük, hogy a szlovák mellett magyarul is szerepelnek-e a kihelyezett feliratok. Közintézmények, boltok és egyéb felületek kerültek górcső alá.

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom felvidéki tagságának nem ez az első ilyen nagyszabású akciója. Korábban több alkalommal is helyeztek ki figyelemfelkeltő matricákat, melyek a legtöbb esetben elérték céljukat.
Ha kellett, nemzetközi üzletláncokra gyakoroltak nyomást a magyar nyelvhasználat ügyében. A Pepcoval és a Deichmannal folytatott küzdelem mellett a magyar tulajdonú CBA sem kerülte el a figyelmüket. A rendőrségi feljelentéssel fűszerezett eset végén az üzletláncnak kellett engednie és tárgyalóasztalhoz ülnie a vármegyésekkel. Azóta a CBA-kban megszaporodtak a magyar feliratok.
A mostani akció területi lefedettsége Somorjától Szepsiig terjedt, legnagyobb számban csallóközi településeket érintve.

Az aktivisták egy hétvége alatt keresték fel az említett 150 települést, ahonnan vegyes tapasztalatokkal tértek vissza. A legtöbb helyen örömmel látták, hogy szinte minden felirat kétnyelvű volt. Számos településen nem találtak egyetlen feliratot sem, ahol hiányzott volna a magyar megfelelő. Ez főként a csallóközi falvakra volt jellemző.

A pozitív tapasztalatok ellenére azonban még mindig sok magyar (!) cégtulajdonos gondolja úgy, hogy a magyar feliratok használata felesleges, hiszen „úgyis megértik szlovákul is”. Volt, aki ahelyett, hogy elszégyellte volna magát, a matricázó aktivistákat próbálta fenyegetni.
Természetesen a vármegyéseket nem olyan fából faragták, hogy megijednének. Amennyiben szükség lesz rá, tovább folytatják küzdelmüket a felvidéki magyar nyelvhasználatért.
Bár a nyári szezon a nemzeti oldalon is „uborkaszezonnak” számít, ez az akció is bizonyítja, hogy a vármegyések ilyenkor sem dőlnek hátra.



Vélemény, hozzászólás?